از معامله کردن لذت ببرید و تریدر بهتری شوید

از معامله کردن لذت ببرید و تریدر بهتری شوید
از معامله کردن لذت ببرید و تریدر بهتری شوید

آیا هنوز از شغل معامله گری لذت می برید؟ آیا دوست دارید بازارها را تجزیه و تحلیل کنید، معاملات را برنامه ریزی کنید، در مورد بازار مطالعه کنید و با چالش روزانه ای که ترید ایجاد می کند روبرو شوید؟ امیدوارم این گونه باشد زیرا همیشه می شنویم از افرادی که دیگر از معامله کردن لذت نمی‌برند و فقط خودشان را مجبور می‌کنند تا کارهای روزمره را انجام دهند. البته که قرار گرفتن در چنین موقعیتی، ترید خوب را غیرممکن می کند و باید از چنین حالتی اجتناب کنیم. کلمه کلیدی در اینجا سرمایه ذهنی است و آنقدر مهم است که ما به عنوان معامله گر باید به طور جدی از سرمایه ذهنی خود محافظت کنیم. یک معامله گر با تعادل سرمایه ذهنی خوب از روال معاملاتی خود لذت می برد، از ضرر و زیان دلسرد نمی شود و از یادگیری و توسعه مهارت های خود رضایت دارد.

چگونه سرمایه ذهنی خود را از دست می دهیم

از دست دادن حساب معاملاتی، زیان های بزرگ، تکرار همان اشتباهات قدیمی و ندیدن مسیر پیشرفت، به سرعت سرمایه ذهنی شما را تحلیل می برد. هر خطا یا شکست کوچکی از موجودی سرمایه ذهنی شما کم می کند تا جایی که دیگر چیزی باقی نماند. ضرر در یک معامله طبیعی است و ضرر منظم معمولا به معامله گر آسیبی نمی رساند مادامی که بتوانید دورنمای درستی از آن داشته باشد.

اما از دست دادن پول به روش هایی که باید از آن اجتناب می شد (معاملات انتقامی، ادامه معامله ضررده، لوریج بیش از حد، زیر پا گذاشتن قوانین و غیره) به سرعت تمام سرمایه ذهنی شما را از بین می برد. در نقطه ای، تریدر شروع به قمار کردن پول خود می کند، معاملات تصادفی انجام می دهد، همه قوانین را زیر پا می گذارد و در نهایت تمام پول و انگیزه خود را برای معامله کردن از دست می دهد.

ما معمولا می دانیم چه کاری باید انجام دهیم و همچنین وقتی کاری را انجام می دهیم که قرار نیست انجام دهیم، بسیار آگاه هستیم. وقتی تصمیمات بد ما، به خصوص زمانی که بارها و بارها تکرار می‌شوند، به نتایج بدی منجر می‌شوند، به سرعت انگیزه‌مان را از بین می‌برند و از رفتار خود ناامید می‌شویم. آن وقت است که سرمایه ذهنی ما از بین می رود.

سرمایه ذهنی را حفظ کنید و دوباره آن را به دست آورید

اگر می‌خواهید که یک معامله‌گر حرفه‌ای باشید و با این شغل امرار معاش کنید و این کار را برای دهه‌های آینده نیز انجام دهید پس باید به سرمایه ذهنی خود اهمیت دهید. در اینجا به نکات مهمی برای مدیریت سرمایه ذهنی خواهیم پرداخت:

  • دلیل داشته باشید، پول کافی نیست

وقتی از معامله‌گران می‌پرسم چرا معامله می‌کنند، پول پاسخ واضح بیشتر آنها است. اما پول به تنهایی یک انگیزه بد است و فقط دنبال پول بودن برای نگه داشتن شما در روزهای سخت کافی نیست. در عوض، به این فکر کنید که پول به شما اجازه انجام چه کاری را میدهد. آیا می خواهید در خانه و کنار خانواده خود بمانید؟ آیا می خواهید درآمد خود را زیاد کنید و زودتر بازنشسته شوید؟ آیا می خواهید بیشتر سفر کنید؟ هر چه هست، در مورد آن روشن فکر کنید چراکه اغلب، معامله‌گران متوجه می‌شوند که نیازی به درآمد میلیونی ندارند تا به اهداف انگیزه بخش و راضی کننده خود دست یابند.

  • بلند مدت فکر کنید

معامله گری، اتومبیل های اسپرت، ساعت های رولکس جدید، قایق های تفریحی بزرگ، آپارتمان های پنت هاوس و جت های شخصی نیست. شما باید خود را از چنین نگاهی جدا کنید و تفکری درازمدت داشته باشید. معامله‌گری که انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای دارد، وقتی می‌بیند دستیابی به «اهداف» غیرممکن است، به راحتی بی‌انگیزه و ناامید می‌شود. این کار بلافاصله تمام سرمایه ذهنی را از بین می برد و دیگر ترید برای شما اهمیتی نخواهد داشت.

  • پیشرفت را بشناسید

وقتی به مرحله ای سخت می رسید سعی کنید به خود یادآوری کنید که تا کجا پیش رفته‌اید و چه راه درازی را تا اینجا پیموده اید چون از دست دادن دورنما بسیار آسان است و هنگامی که دائما به جلو حرکت می کنیم خودمان پیشرفت را تشخیص نمی دهیم و احساس می کنیم هیچ چیزی کار نمی کند.

یک قدم به عقب برگرد، ببین چقدر جلو آمده ای و تشخیص بده که در مسیر درستی هستی.

امیدوارم اکنون متوجه شده باشید که سرمایه ذهنی چیست، چرا محافظت از آن بسیار مهم است و چگونه می توانید سرمایه ذهنی خود را بهبود بخشید.

2 پاسخ

  1. درود برشما
    من به این موضوع فکر میکنم که یک تریدر چه چیزی رو که به نفع دیگران باشد تولید میکنه ولی به خودم میگم همینکه تولید ثروت وشغل برای افراد جامعه میشه کافیست و اینکه این شغلی نیست که همه بخواهند انجام دهند

    1. کسب درآمد برای خانواده آیا تولید نفع برای دیگران نیست؟ هر تلاشی برای کسب معاش نامش شغل است و قرار نیست برای تمام بشریت ارزش افزوده ایجاد کند مهم این است که ضرری نداشته باشد گرچه سرمایه گذاری در بورس باعث رونق تولید و چرخش اقتصاد میگردد شاید تریدری کوتاه مدت در بازارهای جهانی ارزش بیرونی ایجاد نکند اما کسب درآمد کند یعنی نفع ایجاد کرده. ممنون از همراهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo

با کد تخفیف زیر میتوانید هر کدام از محصولات و دوره‌های آموزشی سایت را که خواستید یا همه را با ۱۰ درصد تخفیف خریداری کنید، از این شانس خود همین الان استفاده کنید و پس از کپی یا یادداشت کد پایین به فروشگاه محصولات بیایید یا اینجا کلیک کنید.

کد تخفیف زیر را عینا کپی و هنگام خرید اعمال کنید

salam10